تبلیغات
مطالب اینترنتی - آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف
 
مطالب اینترنتیمفیدستان:

ساخت پاوربانک روش‌های مختلفی دارد؛ می‌توانید پاوربانک را مخصوص موبایل یا مخصوص میکروکنترلر بسازید، از باتری‌هایی با ظرفیت‌های مختلف استفاده کنید یا مدار پاوربانک را به روش‌های مختلف بسازید. اینکه کدام یک از این گزینه‌ها را انتخاب کنید، به کارکردهایی که برای پاوربانک در نظر دارید بستگی دارد. به همین خاطر می‌توانید آموزش ساخت ده‌پاوربانک مختلف را در ساختنی پیدا کنید.

در این پست هم آموزش ساخت یک مدار پاوربانک دیگر را یاد می‌گیرید. این مدار با باتری‌های ۳٫۷ ولتی ساخته می‌شود. اگر چند باتری بدون استفاده دارید، دست بکار بشوید و با آنها مدار پاوربانک بسازید. در این آموزش، طرز ساخت مدار پاوربانک به دو روش مختلف را یاد می‌گیرید. به این ترتیب می‌توانید روشی را انتخاب کنید که برایتان ساده تر است.

پاوربانک چطور کار می‌کند؟

قبل از اینکه سراغ آموزش ساخت پاوربانک برویم، بهتر است طرز کار پاوربانک را بدانیم. وقتی از باتری لیتیوم یونی ۳٫۷ ولتی برای ساخت پاوربانک استفاده می‌کنیم، یک مشکل جدی خواهیم داشت. ولتاژ این باتری برای شارژ گوشی هوشمند کافی نیست. وقتی دو باتری مشابه را بهم وصل می‌کنیم، جریان برق طوری بین آنها مبادله می‌شود که یک وضعیت متعادل در هر دو باتری ایجاد می‌شود و باتری‌ها می‌توانند به مقدار شارژ یا سطح برق یکسان برسند.

اگر پاوربانک را با یک باتری ۳٫۷ ولتی که تا سطح ۴٫۲ ولت شارژ شده بسازیم و آن را به گوشی وصل کنیم که سطح جذب شارژ آن ۳٫۳ ولت است، هر دو باتری برای تبادل جریان سعی می‌کنند و به سطح یکسان ۳٫۷۵ ولت می‌رسند ((۳٫۳ + ۴٫۲) / ۲ = ۳٫۷۵V).

جریان ۳٫۷۵ ولتی برای شارژ باتری که باید با ولتاژ ۴٫۲ ولت شارژ بشود، کافی نیست. به همین خاطر باید مدار را طوری طراحی کنیم که این جریان تقویت بشود و به سطح مورد نظر برسد.

ساخت مدار پاوربانک ۳٫۷ ولتی

در تصویر زیر ساختار کلی طراحی پاوربانک را می‌بینید:

مدار پاوربانک
مدار پاوربانک

همانطور که می‌بینید مدار یک سلول باتری ۳٫۷ ولتی را شارژ می‌کند. برای اینکه بتوانیم از این پاوربانک ۳٫۷ ولتی برای شارژ باتری ۴٫۲ ولتی استفاده کنیم، به یک مدار تقویت کننده نیاز داریم. این مدار تقویت کننده یا مبدل بوست ولتاژ را می‌توانید با تراشه تایمر ۵۵۵ یا مدار ژول دزد بسازید.

ساخت مدار با تایمر ۵۵۵

برای تقویت خروجی مدار پاوربانک از یک مدار بوست شارژر ساده که با تایمر ۵۵۵ ساخته می‌شود، استفاده می‌کنیم. شماتیک این مدار بوست را در زیر می‌بینید:

مدار پاوربانک با تایمر 555
مدار پاوربانک با تایمر ۵۵۵

القاگر L با پیچاندن ۵ دور سیم مسی عایق دار ۲۲SWG دور هسته فریت توریدال ساخته می‌شود. در شماتیک از دو مقاومت متغیر استفاده شده که باید طوری تنظیم بشوند که بهترین و موثرترین خروجی را از مدار بوست بگیرند.ولتاژ قطعه C همان خروجی مدار است که برای شارژ دستگاه خارجی استفاده می‌شود. وقتی از مدار بوست برای ساخت پاوربانک استفاده می‌کنیم، باید ولتاژ خروجی را روی ۵ ولت تنظیم کنیم.این شماتیک شامل یک مدار توکار شارژ باتری ۳٫۷ ولتی هم هست که از امیتر TIP122، دیود زنر ۵ ولتی و یک لامپ رشته ۶V/100Ma کوچک ساخته می‌شود.در حین شارژ باتری ۳٫۷ ولتی از طریق پایه امیتر ترانزیستور، لامپ رشته ای روشن می‌ماند. وقتی باتری به سطح شارژ کامل نزدیک بشود، نور لامپ کمتر می‌شود و بعد از شارژ کامل، خاموش می‌شود.

دیود زنر ۵ ولتی این اطمینان را می‌دهد که ولتاژ امیتر TIP122 هیچگاه بیشتر از ۵ ولت نمی‌شود. البته با اضافه کردن یک سری دیود ۱N4007، این مقدار به ۴٫۳ ولت کاهش یافته است. چند دیود ۱N4007 دیگر هم به پایه ترانزیستور BC557 وصل شده اند که در حین شارژ باتری مدار، تایمر ۵۵۵ و مدار بوست را غیرفعال نگه می‌دارد. بهتر است ورودی شارژ مدار پاوربانک را از یک نوع یونیت شارژ گوشی هوشمند SMPS یا سویچینگ دریافت کنید.

ساخت مدار بوست با ژول دزد

اگر فکر می‌کنید ساخت مدار بوست با تایمر ۵۵۵ پیچیده است، می‌توانید از ایده مدار ژول دزد برای تقویت ولتاژ خروجی مدار پاوربانک استفاده کنید. برای اینکار، مدار بوست را طبق شماتیک زیر بسازید:

مدار پاوربانک با مدار ژول دزد
مدار پاوربانک با مدار ژول دزد

در این مدار از یک مقاومت ۲۲۰ اهم/یک وات برای R1 و ترانزیستور ۲N2222 برای T1 استفاده می‌کنیم. کویل از هسته فریت توریدال T18 و با ۲۰:۲۰ دور برای هر دو کویل اولیه و ثانویه ساخته می‌شود (در صورتی که ورودی مدار از باتری AAA 1.5 ولتی گرفته بشود). البته اگر از باتری لیتیومی‌پلیمری به عنوان ورودی مدار استفاده می‌کنید، باید نسبت دور سیم‌ها را به ۲۰:۱۰ تغییر بدهید (۲۰ دور سیم در پایه کویل قرار می‌گیرد).

ممکن است برای ترانزیستور هم به هیت سینک نیاز داشته باشیم.

چطور پاوربانک برپایه مدار ژول دزد را شارژ کنیم؟

اگر از روش دوم یعنی مدار ژول دزد برای ساخت پاوربانک استفاده کرده اید، باید نکات خاصی را برای شارژ آن رعایت کنید. در تصویر زیر می‌توانید طراحی کامل مدار پاوربانک برپایه مدار ژول دزد را ببینید:

مدار پاوربانک با مدار ژول دزد
مدار پاوربانک با مدار ژول دزد

در این مدار TIP122 به همراه دیود زنر پایه کار رگولاتور ولتاژ را می‌کند و به عنوان شارژ باتری تثبیت شده برای باتری متصل به مدار استفاده می‌شود. مقدار Zx ولتاژ شارژ را مشخص می‌کند و مقدارش باید طوری انتخاب بشود که کمی‌پایین تر از سطح شارژ کامل باتری باشد. برای مثال اگر از باتری لیتیوم یونی استفاده می‌کنید، باید مقدار Zx را ۵٫۸ ولت در نظر بگیرید تا باتری بیش از حد شارژ نشود. از این ۵٫۸ ولت، LED حدود ۱٫۲ ولت و TIP122 حدود ۰٫۶ ولت را جذب می‌کند و در نتیجه باتری ۳٫۷ ولتی فقط می‌تواند ۴ ولت جذب کند که کاملاً مناسب است.

اگر از باتری AAA 1.5 ولتی (۵ تا به صورت سری) برای شارژ مدار پاوربانک استفاده می‌کنید، باید دیود زنر را با یک دیود ۱N4007 جایگزین کنید و کاتد آن را به زمین وصل کنید.

LED برای نشان دادن وضعیت شارژ باتری متصل به مدار استفاده می‌شود. وقتی LED روشن و کاملاً درخشان باشد، یعنی باتری کاملاً شارژ است.

ورودی DC این مدار شارژ را می‌توانید از شارژ AC/DC معمولی گوشی موبایل تان فراهم کنید.

این مدار پاوربانک کارایی کافی برای شارژ انواع باتری گوشی هوشمند را دارد. با این حال طراحی نسبتاً پیچیده، ساخت یا شخصی سازی آن برای مبتدی‌ها کمی‌دشوار است. اگر ترجیح می‌دهید از مدارهای ابتدایی‌تر استفاده کنید (که طرز ساخت ساده‌تری دارند)، یکی از سه پیکربندی زیر را برای مدار پاوربانک استفاده کنید.

این سه مدار پاوربانک از حداقل قطعات ممکن ساخته می‌شوند و ساخت آنها نیاز به دانش و مهارت زیادی ندارد. البته در این مدارها باید از دو باتری ۳٫۷ ولتی استفاده کنید.

دیاگرام مدار اول
دیاگرام مدار اول

مدار اول که شماتیک آن را در بالا می‌بینید، از ترانزیستور پیروی امیتر برای شارژ باتری گوشی هوشمند استفاده می‌کند. قطعه ۱K طوری تنظیم می‌شود که جریان ۴٫۳ ولتی دقیق و پایدار را از امیتر ترانزیستور رد کند.

دیاگرام مدار دوم
دیاگرام مدار دوم

مدار دوم از رگولاتور ولتاژ ۷۸۰۵ برای کامل کردن فرایند شارژ پاوربانک استفاده می‌کند.

دیاگرام مدار سوم
دیاگرام مدار سوم

در مدار سوم از محدود کننده جریان LM317 برای ساخت پاوربانک استفاده شده است. این طراحی نسبت به دو مدار دیگر کارآمدتر است چون هم ولتاژ و هم جریان را کنترل می‌کند.

در هر سه مدار بالا برای شارژ دو باتری ۳٫۷ ولتی از شبکه TIP122 استفاده می‌شود که در بخش مدار بوست ولتاژ درباره آن توضیح دادیم. البته باید دیود زنر ۵ ولتی را به دیود زنر ۹ ولتی تغییر بدهید و ورودی شارژ را از آداپتور SMPS 12ولت/یک آمپر فراهم کنید.

اگر از این روش‌های برای ساخت مدار پاوربانک استفاده کردید، تجربه‌تان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب

آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری 3.7 ولتی به دو روش مختلف

عنوان مطلب

آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف

توضیح کوتاه

با باتری ۳٫۷ ولتی مدار پاوربانک مخصوص گوشی هوشمند بسازید.

نویسنده

عاطفه اسدزاده

بیشتر بخوانید:لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف
http://mofidestan.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa-%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d9%be%d8%a7%d9%88%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9-%d8%a8%d8%a7-%d8%a8%d8%a7%d8%aa%d8%b1%db%8c-%db%b3%d9%ab%db%b7-%d9%88/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 27 مرداد 1398 01:40 ب.ظ
Hi, Neat post. There's a problem with your web site in web explorer, may
check this? IE nonetheless is the market chief and a huge component of other people will
miss your excellent writing because of this problem.
جمعه 25 مرداد 1398 05:34 ب.ظ
I couldn't refrain from commenting. Very well written!
سه شنبه 22 مرداد 1398 08:32 ق.ظ
My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.

I have always disliked the idea because of the costs. But he's tryiong none the less.
I've been using Movable-type on numerous websites for about a year and am worried about switching
to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net.
Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
Any help would be really appreciated!
پنجشنبه 17 مرداد 1398 09:45 ب.ظ
Canada has, for a long period, been one of the leading producers of asbestos that has now belong to extreme scrutiny.
In conclusion, it's medically proven that asbestos causes mesothelioma.

Asbestos Dangers in Buildings Today - In the United
States, there are more than 2,000 cases of mesothelioma which might be diagnosed each year.
پنجشنبه 17 مرداد 1398 01:43 ب.ظ
Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses?
If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest?
I get so much lately it's driving me mad so any help is very
much appreciated.
سه شنبه 15 مرداد 1398 03:43 ب.ظ
ppap3.com 82jfbbb
دوشنبه 14 مرداد 1398 02:03 ق.ظ
Nice response in return of this issue with real arguments and telling everything
concerning that.
جمعه 11 مرداد 1398 08:35 ب.ظ
The author is known by common history of Kristy. Indiana is where we've been living for many will never move.
The job I've been occupying not that long ago is a
data processing specialist. My friends say it's not good for me but what I enjoy
doing has to fitness and I'll be starting another thing along as well as.
He's not godd at design but you may want to check his website:
http://prodotti-anti-caduta.eu/rogaine.html
پنجشنبه 10 مرداد 1398 12:17 ب.ظ
The author is known by title of Kristy. Indiana is where we've lived for many
will never move. The job I've been occupying best is an information processing police agency.

My friends say it's designers me but what Really like doing is going
to fitness and I'll be starting something else along as well as.
He's not godd at design but you may decide to check his website:
http://schnell-viel-abnehmen-de.eu/blacklatte.html
پنجشنبه 10 مرداد 1398 08:27 ق.ظ
The author is known by selected of Patsy but people always misspell keep in mind this.

Montana is her birth lay down. Dispatching is the place where I support my relatives and it's something I really savor.

Her husband doesn't like it the way she does but what she really
loves doing is ballet an excellent she has time to look at on issues.

She is running and looking after a blog here: http://productos-para-la-alopecia.eu/foligain.html
پنجشنبه 10 مرداد 1398 06:46 ق.ظ
The author is known by title of Patsy but large number of misspell the situation. Dispatching is
when I support my as well as family it's something I really savor.
Her husband doesn't like it the way she does but what
she really likes doing is ballet but now she
has time attempt on new things. Montana is her birth internet site.
She is running and also a blog here: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/sliminazer-recenzja-i-opinie-dzialanie-cena-i-gdzie-kupic/
پنجشنبه 10 مرداد 1398 06:12 ق.ظ
Hello best friend. Let me introduce myself.
I am Jaime Kehoe but Certain like when people use my full name.
For years she's lived in Montana but her husband wants them to bend.
Software developing is how I support my children and the salary already been really pleasurable.
What his as well as him love is to play baseball but he's thinking on starting something more.
My wife and I have a website. You may decide to look it
over here: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/idealica-dzialanie-sklad-opinie-cena-i-gdzie-kupic/
یکشنبه 6 مرداد 1398 06:22 ق.ظ
Valentin is what you can call me and my wife doesn't things like
this at just. What me and my family love through using
climb although i can't ensure that it is my profession really.
My house at the moment in Mt. The job I've been occupying
detrimental is an interviewer but I've always wanted
my own business. Her husband and her keep a website.
May want to want that compares it out: http://supplements-for-body-builders.com/armostrax.html
شنبه 5 مرداد 1398 09:28 ق.ظ
Thank you for some other informative website. Where else may just I am getting
that type of information written in such a perfect approach?
I've a undertaking that I am just now operating on, and
I have been at the glance out for such information.
جمعه 4 مرداد 1398 02:40 ب.ظ
The author is known by selected of Kristy. Indiana is where
we've lived for as well as will never move.
My friends say it's harmful to me but what Excellent doing will
no doubt fitness and I'll be starting another thing along in it.
The job I have been occupying widespread beverages .

is a data processing police officer. He's not godd at design but you might want to check his website: http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/chocolate-slim-dzialanie-sklad-opinie-cena-i-gdzie-kupic/
جمعه 4 مرداد 1398 06:43 ق.ظ
Let me first begin with introducing no one.
My name is Mallie Magdaleno and I totally love
this determine. His family lives in Denver co. Data processing has been my day project for a
reality. He is really fond of horse riding but he's thinking on starting a new challenge.

See what's new in my small website here: http://schnell-viel-abnehmen-de.eu/sliminazer.html
پنجشنبه 3 مرداد 1398 02:54 ب.ظ
Eddie Mercer is what individuals call him and he
feels comfortable when people use the full name. Meter reading is what she does for a full time income.
My wife and I chose to are now living Delaware. What I love doing is fishing however can't endure my profession really.
See what's new on her website here: http://produkte-gegen-haarausfall.eu/foligain.html
چهارشنبه 2 مرداد 1398 08:10 ب.ظ
The name of the writer is Kristy Magdaleno but people always misspell it again. The favorite hobby on her and her kids will probably be to fitness and now she has time in order to on new things.
He used to be unemployed fortunately he a good accounting official.
New York wherever we've been living for years but I am going to have to be able to in each and every year or 1.
He's been functioning on his website for a little
bit now. here: http://brucia-grassi-efficace-it.eu/idealica.html
چهارشنبه 2 مرداد 1398 07:50 ب.ظ
Greetings. The author's name is Eddie Amaral and she totally
digs that subject. Auditing is what she does for cash but she
plans on changing the following. For years she's been living
in Montana but she'll have to do everything one day or nevertheless another.
What he really enjoys doing is to recover badges the particular husband is looking for a way make it a prof.
Check out her website here: http://schnell-viel-abnehmen-de.eu/idealica.html
چهارشنبه 2 مرداد 1398 07:40 ب.ظ
Hello dear visitor. I am Jaime. For years I have been living in Montana and my parents live town. To solve
puzzles is the hobby she is going to never stop
doing. Dispatching is what he does for cash and he'll almost not transform
anytime almost immediately. See what's new on her website here:
http://brucia-grassi-efficace-it.eu/sliminazer.html
چهارشنبه 2 مرداد 1398 04:58 ب.ظ
The author is known by the name of Patsy but large number of misspell the house.
Montana is her birth situation. Her husband doesn't like it the way she does but
what she really loves doing is ballet launched she has
time in order to on issues. Dispatching is the I support my
friends and it's something I revel in. She is running and looking after a blog here: http://supplements-for-body-builders.com/anabolic-rx24.html
چهارشنبه 2 مرداد 1398 04:32 ب.ظ
Let me first begin with introducing me personally. My name is Mallie Magdaleno and I totally love this status.
He is really fond of horse riding but he's thinking on starting
a new challenge. His family lives in Denver. Data processing has been my day task for a not to mention. See what's new little website here:
http://supplements-for-body-builders.com/testogen.html
چهارشنبه 2 مرداد 1398 02:01 ق.ظ
Hello pal. Let me introduce myself. I am Jaime Kehoe but I don't like people use
my full discover. Software developing is how I support my
children and the salary may be really profitable.
For years she's lived in Montana but her husband wants them
in order to maneuver. What his friends him love is perform baseball but
he's thinking on starting something very new. My
wife and I keep a website. You'll probably decide to to
consider it here: http://seven-pride.com/de/tabletten-zum-muskelaufbau.html
چهارشنبه 2 مرداد 1398 12:11 ق.ظ
Valentin is what you are able call my wife and i doesn't that it at every one.
What me and my family love to be able to climb even so
can't becoming my profession really. My house
has grown to become in Mt. The job I've been occupying a long time is an interviewer but I've
always wanted acquire business. Her husband and
her have a website. By yourself want to search it out: http://productos-para-la-alopecia.eu/rogaine.html
سه شنبه 1 مرداد 1398 11:28 ب.ظ
Valentin is what you are able call my wife and me doesn't that it at all of.

My house turn into in Montana. The job I've been occupying regarding the is an interviewer but I've always wanted
acquire business. What me and my family love is to climb nevertheless can't enable my profession really.
Her husband and her maintain a website. Imagine that want to inspect it out:
http://produits-contre-la-calvitie.eu/rogaine.html
سه شنبه 1 مرداد 1398 09:44 ب.ظ
Greetings. The author's name is Santiago Vos but he doesn't like when people use his full name.
Colorado is her birth place but she can have to move
one day or one particular more. He is really fond of body building and now he has time to use on new possessions.
Meter reading is my day job now but soon I am on our.
Her husband and her maintain an online. You need to check it out:
http://tabletkinaodchudzanie.com.pl/eco-slim-opinie-dzialanie-sklad-i-gdzie-kupic-tabletki-na-odchudzanie/
سه شنبه 1 مرداد 1398 09:28 ب.ظ
Eddie Mercer is exactly who call him and he feels comfortable when people use the full
name. Meter reading is what she does for a living.

My wife and I decided to are now living Delaware. What I love doing is fishing nevertheless can't endure my profession really.
See what's new on her website here: http://produkte-gegen-haarausfall.eu/propecia.html
سه شنبه 1 مرداد 1398 09:12 ب.ظ
They call the author Patsy and she or he believes seems quite great.
For years I have been living in New You are able to. It's not the
only real thing but what she likes doing is ballet and now she has time
to be able to on new things. Software developing is my normal work for a moment.

If you want to get more info check out my website: http://seven-pride.com/fr/steroide-anabolisant-achat.html
سه شنبه 1 مرداد 1398 08:54 ب.ظ
Eddie Mercer is what people call him and he feels comfortable when people use the full name.
What I love doing is fishing however i can't getting my profession really.
Meter reading just what she does for money. My wife and I picked to have a home
in Delaware. See what's new on her website here: http://produkte-gegen-haarausfall.eu/rogaine.html
سه شنبه 1 مرداد 1398 08:47 ب.ظ
Hello dear visitor. I'm Valentin. My wife horrifying
than chose to reside in New York and I've everything i need page.
Auditing has been his day job for time. Acting is the
hobby she could never stop doing. I am running and maintaining
a blog here: http://prodotti-anti-caduta.eu/foligain.html
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :