تبلیغات
مطالب اینترنتی - آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف
 
مطالب اینترنتیمفیدستان:

ساخت پاوربانک روش‌های مختلفی دارد؛ می‌توانید پاوربانک را مخصوص موبایل یا مخصوص میکروکنترلر بسازید، از باتری‌هایی با ظرفیت‌های مختلف استفاده کنید یا مدار پاوربانک را به روش‌های مختلف بسازید. اینکه کدام یک از این گزینه‌ها را انتخاب کنید، به کارکردهایی که برای پاوربانک در نظر دارید بستگی دارد. به همین خاطر می‌توانید آموزش ساخت ده‌پاوربانک مختلف را در ساختنی پیدا کنید.

در این پست هم آموزش ساخت یک مدار پاوربانک دیگر را یاد می‌گیرید. این مدار با باتری‌های ۳٫۷ ولتی ساخته می‌شود. اگر چند باتری بدون استفاده دارید، دست بکار بشوید و با آنها مدار پاوربانک بسازید. در این آموزش، طرز ساخت مدار پاوربانک به دو روش مختلف را یاد می‌گیرید. به این ترتیب می‌توانید روشی را انتخاب کنید که برایتان ساده تر است.

پاوربانک چطور کار می‌کند؟

قبل از اینکه سراغ آموزش ساخت پاوربانک برویم، بهتر است طرز کار پاوربانک را بدانیم. وقتی از باتری لیتیوم یونی ۳٫۷ ولتی برای ساخت پاوربانک استفاده می‌کنیم، یک مشکل جدی خواهیم داشت. ولتاژ این باتری برای شارژ گوشی هوشمند کافی نیست. وقتی دو باتری مشابه را بهم وصل می‌کنیم، جریان برق طوری بین آنها مبادله می‌شود که یک وضعیت متعادل در هر دو باتری ایجاد می‌شود و باتری‌ها می‌توانند به مقدار شارژ یا سطح برق یکسان برسند.

اگر پاوربانک را با یک باتری ۳٫۷ ولتی که تا سطح ۴٫۲ ولت شارژ شده بسازیم و آن را به گوشی وصل کنیم که سطح جذب شارژ آن ۳٫۳ ولت است، هر دو باتری برای تبادل جریان سعی می‌کنند و به سطح یکسان ۳٫۷۵ ولت می‌رسند ((۳٫۳ + ۴٫۲) / ۲ = ۳٫۷۵V).

جریان ۳٫۷۵ ولتی برای شارژ باتری که باید با ولتاژ ۴٫۲ ولت شارژ بشود، کافی نیست. به همین خاطر باید مدار را طوری طراحی کنیم که این جریان تقویت بشود و به سطح مورد نظر برسد.

ساخت مدار پاوربانک ۳٫۷ ولتی

در تصویر زیر ساختار کلی طراحی پاوربانک را می‌بینید:

مدار پاوربانک
مدار پاوربانک

همانطور که می‌بینید مدار یک سلول باتری ۳٫۷ ولتی را شارژ می‌کند. برای اینکه بتوانیم از این پاوربانک ۳٫۷ ولتی برای شارژ باتری ۴٫۲ ولتی استفاده کنیم، به یک مدار تقویت کننده نیاز داریم. این مدار تقویت کننده یا مبدل بوست ولتاژ را می‌توانید با تراشه تایمر ۵۵۵ یا مدار ژول دزد بسازید.

ساخت مدار با تایمر ۵۵۵

برای تقویت خروجی مدار پاوربانک از یک مدار بوست شارژر ساده که با تایمر ۵۵۵ ساخته می‌شود، استفاده می‌کنیم. شماتیک این مدار بوست را در زیر می‌بینید:

مدار پاوربانک با تایمر 555
مدار پاوربانک با تایمر ۵۵۵

القاگر L با پیچاندن ۵ دور سیم مسی عایق دار ۲۲SWG دور هسته فریت توریدال ساخته می‌شود. در شماتیک از دو مقاومت متغیر استفاده شده که باید طوری تنظیم بشوند که بهترین و موثرترین خروجی را از مدار بوست بگیرند.ولتاژ قطعه C همان خروجی مدار است که برای شارژ دستگاه خارجی استفاده می‌شود. وقتی از مدار بوست برای ساخت پاوربانک استفاده می‌کنیم، باید ولتاژ خروجی را روی ۵ ولت تنظیم کنیم.این شماتیک شامل یک مدار توکار شارژ باتری ۳٫۷ ولتی هم هست که از امیتر TIP122، دیود زنر ۵ ولتی و یک لامپ رشته ۶V/100Ma کوچک ساخته می‌شود.در حین شارژ باتری ۳٫۷ ولتی از طریق پایه امیتر ترانزیستور، لامپ رشته ای روشن می‌ماند. وقتی باتری به سطح شارژ کامل نزدیک بشود، نور لامپ کمتر می‌شود و بعد از شارژ کامل، خاموش می‌شود.

دیود زنر ۵ ولتی این اطمینان را می‌دهد که ولتاژ امیتر TIP122 هیچگاه بیشتر از ۵ ولت نمی‌شود. البته با اضافه کردن یک سری دیود ۱N4007، این مقدار به ۴٫۳ ولت کاهش یافته است. چند دیود ۱N4007 دیگر هم به پایه ترانزیستور BC557 وصل شده اند که در حین شارژ باتری مدار، تایمر ۵۵۵ و مدار بوست را غیرفعال نگه می‌دارد. بهتر است ورودی شارژ مدار پاوربانک را از یک نوع یونیت شارژ گوشی هوشمند SMPS یا سویچینگ دریافت کنید.

ساخت مدار بوست با ژول دزد

اگر فکر می‌کنید ساخت مدار بوست با تایمر ۵۵۵ پیچیده است، می‌توانید از ایده مدار ژول دزد برای تقویت ولتاژ خروجی مدار پاوربانک استفاده کنید. برای اینکار، مدار بوست را طبق شماتیک زیر بسازید:

مدار پاوربانک با مدار ژول دزد
مدار پاوربانک با مدار ژول دزد

در این مدار از یک مقاومت ۲۲۰ اهم/یک وات برای R1 و ترانزیستور ۲N2222 برای T1 استفاده می‌کنیم. کویل از هسته فریت توریدال T18 و با ۲۰:۲۰ دور برای هر دو کویل اولیه و ثانویه ساخته می‌شود (در صورتی که ورودی مدار از باتری AAA 1.5 ولتی گرفته بشود). البته اگر از باتری لیتیومی‌پلیمری به عنوان ورودی مدار استفاده می‌کنید، باید نسبت دور سیم‌ها را به ۲۰:۱۰ تغییر بدهید (۲۰ دور سیم در پایه کویل قرار می‌گیرد).

ممکن است برای ترانزیستور هم به هیت سینک نیاز داشته باشیم.

چطور پاوربانک برپایه مدار ژول دزد را شارژ کنیم؟

اگر از روش دوم یعنی مدار ژول دزد برای ساخت پاوربانک استفاده کرده اید، باید نکات خاصی را برای شارژ آن رعایت کنید. در تصویر زیر می‌توانید طراحی کامل مدار پاوربانک برپایه مدار ژول دزد را ببینید:

مدار پاوربانک با مدار ژول دزد
مدار پاوربانک با مدار ژول دزد

در این مدار TIP122 به همراه دیود زنر پایه کار رگولاتور ولتاژ را می‌کند و به عنوان شارژ باتری تثبیت شده برای باتری متصل به مدار استفاده می‌شود. مقدار Zx ولتاژ شارژ را مشخص می‌کند و مقدارش باید طوری انتخاب بشود که کمی‌پایین تر از سطح شارژ کامل باتری باشد. برای مثال اگر از باتری لیتیوم یونی استفاده می‌کنید، باید مقدار Zx را ۵٫۸ ولت در نظر بگیرید تا باتری بیش از حد شارژ نشود. از این ۵٫۸ ولت، LED حدود ۱٫۲ ولت و TIP122 حدود ۰٫۶ ولت را جذب می‌کند و در نتیجه باتری ۳٫۷ ولتی فقط می‌تواند ۴ ولت جذب کند که کاملاً مناسب است.

اگر از باتری AAA 1.5 ولتی (۵ تا به صورت سری) برای شارژ مدار پاوربانک استفاده می‌کنید، باید دیود زنر را با یک دیود ۱N4007 جایگزین کنید و کاتد آن را به زمین وصل کنید.

LED برای نشان دادن وضعیت شارژ باتری متصل به مدار استفاده می‌شود. وقتی LED روشن و کاملاً درخشان باشد، یعنی باتری کاملاً شارژ است.

ورودی DC این مدار شارژ را می‌توانید از شارژ AC/DC معمولی گوشی موبایل تان فراهم کنید.

این مدار پاوربانک کارایی کافی برای شارژ انواع باتری گوشی هوشمند را دارد. با این حال طراحی نسبتاً پیچیده، ساخت یا شخصی سازی آن برای مبتدی‌ها کمی‌دشوار است. اگر ترجیح می‌دهید از مدارهای ابتدایی‌تر استفاده کنید (که طرز ساخت ساده‌تری دارند)، یکی از سه پیکربندی زیر را برای مدار پاوربانک استفاده کنید.

این سه مدار پاوربانک از حداقل قطعات ممکن ساخته می‌شوند و ساخت آنها نیاز به دانش و مهارت زیادی ندارد. البته در این مدارها باید از دو باتری ۳٫۷ ولتی استفاده کنید.

دیاگرام مدار اول
دیاگرام مدار اول

مدار اول که شماتیک آن را در بالا می‌بینید، از ترانزیستور پیروی امیتر برای شارژ باتری گوشی هوشمند استفاده می‌کند. قطعه ۱K طوری تنظیم می‌شود که جریان ۴٫۳ ولتی دقیق و پایدار را از امیتر ترانزیستور رد کند.

دیاگرام مدار دوم
دیاگرام مدار دوم

مدار دوم از رگولاتور ولتاژ ۷۸۰۵ برای کامل کردن فرایند شارژ پاوربانک استفاده می‌کند.

دیاگرام مدار سوم
دیاگرام مدار سوم

در مدار سوم از محدود کننده جریان LM317 برای ساخت پاوربانک استفاده شده است. این طراحی نسبت به دو مدار دیگر کارآمدتر است چون هم ولتاژ و هم جریان را کنترل می‌کند.

در هر سه مدار بالا برای شارژ دو باتری ۳٫۷ ولتی از شبکه TIP122 استفاده می‌شود که در بخش مدار بوست ولتاژ درباره آن توضیح دادیم. البته باید دیود زنر ۵ ولتی را به دیود زنر ۹ ولتی تغییر بدهید و ورودی شارژ را از آداپتور SMPS 12ولت/یک آمپر فراهم کنید.

اگر از این روش‌های برای ساخت مدار پاوربانک استفاده کردید، تجربه‌تان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب

آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری 3.7 ولتی به دو روش مختلف

عنوان مطلب

آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف

توضیح کوتاه

با باتری ۳٫۷ ولتی مدار پاوربانک مخصوص گوشی هوشمند بسازید.

نویسنده

عاطفه اسدزاده

بیشتر بخوانید:لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف
http://mofidestan.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa-%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d9%be%d8%a7%d9%88%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9-%d8%a8%d8%a7-%d8%a8%d8%a7%d8%aa%d8%b1%db%8c-%db%b3%d9%ab%db%b7-%d9%88/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 25 مرداد 1397 11:00 ق.ظ
There is a rich diversity to these songs that you are
bound to appreciate and you could make your life
easier, and to make it easier to finding the songs for My - Space you want,
you need to the opportunity to pick from different genres.
Cherry blossom tattoos represent something more important
in different cultures. These art reproductions of paintings printed on canvas sheets or paper and after that framed and hung on walls.
چهارشنبه 24 مرداد 1397 09:16 ق.ظ
Thanks for one's marvelous posting! I truly enjoyed reading
it, you could be a great author. I will make certain to bookmark
your blog and will eventually come back in the future.
I want to encourage you to definitely continue your great job,
have a nice afternoon!
چهارشنبه 24 مرداد 1397 01:44 ق.ظ
Amazing website you've gotten right here.
دوشنبه 22 مرداد 1397 10:21 ق.ظ
Awesome Web-site, Continue the useful job. Thanks a lot.
دوشنبه 22 مرداد 1397 04:10 ق.ظ
Many thanks for sharing your fantastic internet site.
دوشنبه 22 مرداد 1397 03:57 ق.ظ
Passion the site-- really user friendly and whole lots
to see!
یکشنبه 21 مرداد 1397 09:22 ب.ظ
The great thing about this DVD is that you
can perform dance exercises anytime, without a partner.
Cherry blossom tattoos represent different things in several cultures.
With the number of el cheapo acoustic guitars being created nowadays you will likely need somebody you trust to help you choose the first guitar.
جمعه 19 مرداد 1397 08:20 ب.ظ
A smart bookmaking agent will always try and be sure that the masai have a large enough benefit from every framed target help them to turn out ahead over is a
simple take a look at how it's done. This marketing
tool of offering games absolutely free has proved to be most effective with new gamers.
The prize carries a 4 star 5 night accommodation including breakfast, return tickets to
Heathrow for two and $1000 spending money.
جمعه 19 مرداد 1397 02:44 ق.ظ
It is truly a nice and useful piece of info.

I am satisfied that you just shared this useful info with us.

Please stay us informed like this. Thanks for sharing.
جمعه 19 مرداد 1397 01:46 ق.ظ
It's going to be ending of mine day, but before ending I am
reading this great piece of writing to improve my know-how.
پنجشنبه 18 مرداد 1397 05:00 ق.ظ
That is very fascinating, You're an excessively skilled blogger.
I've joined your feed and look forward to in the hunt for extra of your wonderful
post. Additionally, I've shared your website in my social
networks
پنجشنبه 18 مرداد 1397 03:52 ق.ظ
I really like your blog.. very nice colors & theme.
Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?
Plz answer back as I'm looking to create my own blog and would like to find out where u got this from.
thanks
پنجشنبه 18 مرداد 1397 03:29 ق.ظ
I pay a visit each day a few web sites and blogs to read posts, but
this web site gives quality based posts.
پنجشنبه 18 مرداد 1397 03:20 ق.ظ
Great blog! Is your theme custom made or did you download
it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make
my blog jump out. Please let me know where you got your theme.

Cheers
پنجشنبه 18 مرداد 1397 03:02 ق.ظ
Thanks for sharing such a pleasant opinion, article is pleasant,
thats why i have read it entirely
شنبه 13 مرداد 1397 05:47 ق.ظ
Fantastic goods from you, man. I've remember your stuff previous to and you're jusdt too wonderful.
I really like what you've acquired here, certainly like what you are ststing annd
the way in which wherein you are saying it. You're making it entertaining and you
still take care of to stay it sensible. I cant wait to
reaad ffar more from you. That is actually a wonderful
web site.
سه شنبه 9 مرداد 1397 04:25 ق.ظ
I'm really inspired together with your writing talents and also with the format in your
blog. Is this a paid topic or did you modify it your self?
Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to look a great blog like this one today..
جمعه 5 مرداد 1397 12:23 ق.ظ
I constantly emailed this weblog post page to all my associates, as if like to read
it then my links will too.
پنجشنبه 4 مرداد 1397 03:21 ق.ظ
Playing online bingo games on mobile phones by a few companies
are highly appreciable such as the offer to have a chat with all the players from all
of in the world. You can still much chance to bring in more
cash in a few other games. Choose a good online casino website which have licensed casinos and good game selection as well.
پنجشنبه 4 مرداد 1397 01:22 ق.ظ
Your way of describing all in this piece of writing is genuinely good,
every one be capable of effortlessly understand
it, Thanks a lot.
یکشنبه 31 تیر 1397 12:34 ق.ظ
If you might be travelling to another city and discover that there is a good show in this city, you cannot search around for your
box office, stand it a line and buying the tickets. While online
machines provide you with the players the ability to select
how much they tend to wager, these online video poker machine
provide that same sense of strategizing and negotiations with oneself usually yearned for by players
who miss the land-based casinos. With the variety of
el cheapo acoustic guitars being churned out nowadays you will likely need somebody you trust to
assist you choose a guitar.
شنبه 30 تیر 1397 09:54 ق.ظ
On the East side of the river, you will get ooff in the
Casino Empress. If a player receives a twenty-one
on his first two cards, he wins the hahd auto-magically.
دوشنبه 25 تیر 1397 01:42 ب.ظ
When gambling undermines work and family relationships, this is not a good sign. Certain bonuses
just like the no deposit bonus offers free cash
on the players that offer with certainty to
try out entire games present in the site or look at their
favorite games. A quick look at five big factors that will help you narrow down the sector when having a night on the dogs.
سه شنبه 19 تیر 1397 05:04 ب.ظ
Ignatius Piazza, the Millionaire Patriot, wants you to see
probably the most awe inspiring reality show series ever,
called Front Sight Challenge. Cherry blossom tattoos represent something more important in different cultures.

The plastic's name can often be abbreviated to CR-39, standing for Columbia Resin,
in fact it is less than 50 % the load of glass, which
supplanted quartz within the early twentieth century.
دوشنبه 11 تیر 1397 01:37 ب.ظ
They also employed full time experienced professional line managers to
hold the lines just like sharp as possible. The first column B shows 1 to 15 numbers,
I shows 16 to 30 and therefore get increased till the final letter.
These are called your "hole" cards and what you really are dealt will influence greatly whether you should
consider playing, raising or folding about the spot.
یکشنبه 3 تیر 1397 08:17 ق.ظ
It will also supply you with a good option regardless of whether you happen to
be confident with the way in which their system works.
Playing on the web is much more subdued that playing live, and you also get the
feeling of having more hours to settle on your bets minus
the whooping and hollering occurring all over you. You will not need to pay anything for
downloading naturally, as it is all free.
دوشنبه 28 خرداد 1397 04:34 ب.ظ
The truly special part from the Payback financial resources are the 50 % refund it is possible to claim on all games played (and deposits made) for the same day as the first deposit, as much as 1,000.
So make sure to deposit daily, and come returning to spin and win even more
free casino funds. Be section of special promotions announced by online
casinos and revel in free money and special treatment while playing the
games of your choice.
یکشنبه 27 خرداد 1397 10:26 ب.ظ
It's awesime designed f᧐r me tօ hɑvе a web paցe, which is
ɡood for my know-how. thanks admin
شنبه 19 خرداد 1397 07:31 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a article author for
your weblog. You have some really great posts and
I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd love to
write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
Please blast me an email if interested. Kudos!
پنجشنبه 17 خرداد 1397 01:32 ق.ظ
Or discover our wonderful wineries, spas, attractions, dining and casinos.

These are just some of the reasons that Houston casino rentals are trending and can carry
on and trend provided that Texans are required to take their money within the border.
casino tax rebate, however the Internal Revenue Service's arcane rules make the actual technique of obtaining
a U.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :